כתבה: ליעונה מנקלי.
יצא לכם לחשוב פעם האם הפריט שמככב בביתכם הוא גחמת קניות אישית שלכם או פרי עבודת שיווק מאומצת של חברה איקס? האם האופנה השולטת, שנכנסת אל תוך הבית בקלילות יחסית, היא תוצאה של פמפום ישיר בפרסומות, בעיתונים, במגזיני העיצוב, ברשתות החברתיות למיניהן, או שמא יתכן כי התאהבנו בה בעצמנו?
עציצים וטבע לא יוצאים מהאופנה. המינונים כן. להשיג בגלוריה מונדי. צילום: יח"צעציצים וטבע לא יוצאים מהאופנה. המינונים כן. להשיג בגלוריה מונדי. צילום: יח"צ
עציצים וטבע לא יוצאים מהאופנה. המינונים כן. להשיג בגלוריה מונדי. צילום: יח"צ
(עציצים וטבע לא יוצאים מהאופנה. המינונים כן. להשיג בגלוריה מונדי. צילום: יח"צ)
אין ספק כי תחום עיצוב הבית חייב רבות לחשיפה המרובה לאינטרנט ולאפשרויות הרבות, המתאימות כמעט לכל כיס, כמו לעשות גיחה לחו"ל ו"לטעום" מההיצע העולמי. התיאבון, שאולי היה רדום כל השנים, וניכר אולי בעיקר ברכישות בגדים בחו"ל – התחזק והתגבר, עד כי שדרוגים בבית נעשים תדיר, אחת לכמה חודשים, ואקססוריז אינם מסתכמים בפריטי לבוש ותכשיטים לבעלי הבית, כי אם גם לפינות ולחללי הבית השונים.
בשנים האחרונות הנהירה אל חנויות עיצוב הבית – פיזית ואונליין - הולכת וגוברת, וגם בתחום זה אפשר למצוא דילים אטרקטיביים במסרת מבצעי סוף העונה. המבצעים יקרצו לכל מי שמתכנן "ובונה" על עיצוב מחודש הרבה לפני חג הפסח.
הביטאט kartellהביטאט kartell
הביטאט kartell
(הביטאט kartell)
כדי לא לצאת קורבנות אופנה, מכל הבחינות, המומחים למיניהם יציעו לכם להישאר נאמנים לאופי שלכם, לנסות לשלב בין הטרנד האהוב לבין מה שאתם אוהבים במיוחד, וללכד את הסטייל למשהו ייחודי שהוא רק שלכם. אפשר לקרוא לזה גם אקלקטיות. המגמה הזו צברה תאוצה במשך השנים, ומגיבוב של חפצים ואביזרים, היא הפכה מדויקת יותר ויותר, בשלבה סגנונות שונים כמו חדש וישן, חומרים קרים עם חמים ועוד. בסופו של דבר, התוצאה מצליחה להעשיר את מראה הבית ולהכניס בו ממד ועומק, להבדיל ממראה קטלוגי, המשופע בפריטי סטיילינג "שטוחים", שאפשר לראות ולמצוא בכל מקום אפשרי.
פינת קריאה מעוצבת תהפוך למקום המפלט שלכם בחורף ובכלל. כלי אורפינת קריאה מעוצבת תהפוך למקום המפלט שלכם בחורף ובכלל. כלי אור
פינת קריאה מעוצבת תהפוך למקום המפלט שלכם בחורף ובכלל. כלי אור
(פינת קריאה מעוצבת תהפוך למקום המפלט שלכם בחורף ובכלל. כלי אור)
הגוון האופנתי
הצבעים הם הדבר הראשון שעולה בראש כשחושבים על חידוש ועל ריענון, הן באופנה והן בתחום עיצוב הבית. לובן הקירות בבתים הישראליים הפך ברבות השנים נועז וססגוני יותר, הודות לרעיון קירות הכוח, המהווים את מוקד החלל. צביעת קיר מרכזי אחד אינה נתפסת כשינוי מהותי מדי או לכזה שלא ניתן לשינוי, וכך הצליחו הגוונים המעושנים, ואפילו גוונים כהים יותר ממה שהיינו מורגלים בהם, להשתחל אל תוך הבית, אפילו השמרני ביותר.
גוון הפודרה שולט, אך בעונה הבאה יככב הרבה פחות. ארונות ריביירה בדן דיזיין. צילום: גלעד רדטגוון הפודרה שולט, אך בעונה הבאה יככב הרבה פחות. ארונות ריביירה בדן דיזיין. צילום: גלעד רדט
גוון הפודרה שולט, אך בעונה הבאה יככב הרבה פחות. ארונות ריביירה בדן דיזיין. צילום: גלעד רדט
(גוון הפודרה שולט, אך בעונה הבאה יככב הרבה פחות. ארונות ריביירה בדן דיזיין. צילום: גלעד רדט)
הדיון על אופנתיות של צבע והאם יש גוונים שנחשבים "נצחיים" אל מול גוונים טרנדיים וזמניים הוא מורכב, ואין בסופו תשובה חד משמעית. אמנם, מחקרים הצביעו כי לצבע יש השפעה על מצב הרוח, וכולנו יודעים שבכוחו לשנות את העיצוב לבלי היכר, אך העובדה היא שחברות הצבע הן כוח כלכלי עולה. החל מחברות הצבעים השונות, שנותנות תחזיות שנתיות, וכלה בקונצרן פנטון, שהופך את הצבע המוביל לשנה הקרובה למסחטת כספים, בעזרת עולם שלם של מוצרי השראה מגוונים. הצבע הנבחר של חברת פנטון העולמית אינו תלוש מחבריו שעל מניפת הגוונים, אלא חלק מפלטת גוונים משלימה, שמהווה השראה לעיצוב הבית בפרט ולעולם האסתטיקה בכלל.
אמנות לעולם אינה יוצאת מהאופנה. גלריה 1of135אמנות לעולם אינה יוצאת מהאופנה. גלריה 1of135
אמנות לעולם אינה יוצאת מהאופנה. גלריה 1of135
(אמנות לעולם אינה יוצאת מהאופנה. גלריה 1of135)
בין הצבעים האחרונים ששלטו בכיפה אפשר למצוא את הסגול המחשמל, הירוק לגווניו ואת גוון הפודרה העדין. ועם זאת, אין ספק כי שיקולי הבחירה בגוון אינם צריכה להיות אופנתיים וטרנדיים גרידא, כי אם חלק ממכלול עיצוב החלל, באופן שייצור חלל נעים, הרמוני, עם אמירה – מעודנת או עוצמתית – תלוי בגישה. עם זאת, השמירה על עדכניות אינה מילה גסה, ויכולה כמובן להיות אסתטית למראה, אך כשהיא נעשית במינון הנכון.
סטייל בלבדסטייל בלבד
סטייל בלבד
(סטייל בלבד)
הדפס חברבורות? רק על נמר
חידוש הבית באמצעות פריטי טקסטיל צבעוניים הוא דרך זולה וקלה יחסית לרענן את החללים השונים. בדי ריפוד, וילונות, כריות נוי, שטיחים ושאר אביזרי טקסטיל טובים בהעשרת החלל ובהצגת בית חם ומזמין בכל עונות השנה. קולקציות הטקסטיל המושקות מדי שנה מתקדמות, בזכות פסי ייצור חדשניים, ומציעות בעיקר חלופה לסגנון הקודם.
סטייל בלבדסטייל בלבד
סטייל בלבד
(סטייל בלבד)
מגוון של טקסטורות וצבעוניות נועזת מצליחות להגדיר מחדש את כוחו של הטקסטיל בהובלת עיצוב החלל, הן בבתים והן בחללים מסחריים. בטרנד הסקנדינבי ראינו הרבה פריטי קטיפה ובדים טקסטורליים בגוון אחיד, וגם חומרים נוסטלגיים, כמו אריחי הסומסום שהודפסו על מוצרי טקסטיל שונים והכניסו קריצה אל תוך הבית. כעת, חוזרים לזירה עיצובים מעניינים לא פחות, עם תבניות חוזרות והדפסים שבטיים, לצד הדפסי פרחים וחברבורות.
עורגים לאביב גם בחורף הישראלי הקצר. טקסטיל אופנתי בעיצוב .Eugenio & Rosalia להשיג ב- RENBYעורגים לאביב גם בחורף הישראלי הקצר. טקסטיל אופנתי בעיצוב .Eugenio & Rosalia להשיג ב- RENBY
עורגים לאביב גם בחורף הישראלי הקצר. טקסטיל אופנתי בעיצוב .Eugenio & Rosalia להשיג ב- RENBY
(עורגים לאביב גם בחורף הישראלי הקצר. טקסטיל אופנתי בעיצוב .Eugenio & Rosalia להשיג ב- RENBY)
הרצון לשלב ולאזן בין סגנונות שונים, בין עומס למינימליזם, ובין עשיר ומתוחכם לפשוט, מביא את פריטי הטקסטיל לקדמת הבמה, בזכות האפשרויות הרבות שהם מציעים. לא רק צבע, כי אם הטקסטורה וההדפסים משחקים תפקיד משמעותי בעיצוב הבית. כך הופכים פריטי הטקסטיל לשחקן מרכזי, ולצדם אביזרי דגש משלימים בגימורים שונים. חללים מאופיינים בסגנון כפרי מחוספס או במראה אורבני בעיבוד מינימליסטי, עם חומרים כמו בטון, שיש, זכוכית לצד פריטי ריהוט מעץ, מתרככים היטב בעזרת צמר, כותנה, וילונות דקים ושטיחים מחממים, ומועצמים בעזרת טקסטורות של רקמה ואריגה.
ירוקים מדאגה
אחד מהטרנדים "הטובים", שסחפו את העולם הוא הטרנד הירוק, שתכליתו שמירה על איכות הסביבה ושימוש בפסי ייצור ידידותיים ובחומרים אקולוגיים. הרעיון הכללי הוא הגברת המודעות הסביבתית, שימוש מחודש בפריטים והתבססות על חומרי גלם, במקום לשאוב עוד מהמלאי המוגבל, והיצמדות לקו נקי ופשוט, תוך חזרה למסורות עבודה קודמות. רמות הפיתוח השונות מציעות מוצרים מחומרים טבעיים וידידותיים הן לסביבה והן לקונים.
סטייל בלבדסטייל בלבד
סטייל בלבד
(סטייל בלבד)
הטרנד הטבעי אינו מסתכם בהצעת חברות לסביבה, אלא גם בהכנסת מוטיבים מן הטבע, שמוסיפים חמימות ותחושת רכות ואינטימיות בחלל. אלה באים לידי ביטוי דרך גוונים טבעיים, גוני אדמה, טקסטורות מחוספסות וגסות בעיבוד מינימלי, וכן שימוש בחומרים טבעיים, כמו עץ גולמי, פרוות סינטטיות, צמר, עור מיושן, רקמות ועוד אלמנטים, שמכניסים טקסטורה ועומק אל תוך חללי הבית. הטרנדים בשנה החולפת כללו את הסקנדי-שיק, עיצוב מינימליסטי בגוונים רכים ובהירים עם רהיטי עץ בעיבוד ובגימור מינימליים, וכן את הטרנד הבוטני, שבו מפתחים רחבים, מגוון עציצים מיניאטוריים ובהם קקטוסים לרוב, ואלמנטים בוטניים, כהדפסים על קירות הבית. בנוסף, חזינו גם בטוויסט עכשווי לסגנון האורבני, הכולל חומרים כמו בטון, אבן טבעית, קרמיקה, בדים טבעיים כמו כותנה ופשתן, ואביזרים מתכתיים מברזל ומפליז, שמשלימים את התמונה ומציעים מראה רב-רבדים.
בזכוכית מגדלת
בשנים האחרונות מתעמעמים הגבולות בין החללים השונים בבית, והחללים הציבוריים התרחבו עוד יותר. התפאורה המתאימה מוצגת נאמנה בעזרת אריחים גדולי-ממדים, לצורך מראה הומוגני והרמוני בבית. טקטיקה נוספת שמסייעת ליצור מראה מאוורר, מעניקה חשיבות גדולה להסתרת הבלגן בחדרים השוקקים, כמו חדר המגורים והמטבח. בהתאמה, הופכים מדפים, ארונות, פינות ישיבה, משטחי עבודה, מערכות בידוריות ועוד למוסתרים מן העין, לטובת חזות אחידה ונקייה בחלל, ונשלפים, בעת הצורך, בעזרת מערכות מודולאריות מתקדמות.
קירות מוקד בגוונים מעושנים. קולקציית Day Home לגלוריה מונדי. צילום: יח"צקירות מוקד בגוונים מעושנים. קולקציית Day Home לגלוריה מונדי. צילום: יח"צ
קירות מוקד בגוונים מעושנים. קולקציית Day Home לגלוריה מונדי. צילום: יח"צ
(קירות מוקד בגוונים מעושנים. קולקציית Day Home לגלוריה מונדי. צילום: יח"צ)
אז איך תפארו את ביתכם-מבצרכם שלכם ותיצקו תוכן משלכם אל תוך החללים ההולכים ומתרחבים - זו שאלת מיליון הדולר. קרוב לוודאי שלאחר שתאמצו טרנד או שניים, או שלושים, תדעו לדייק יותר את הצרכים שלכם ואת המאוויים שלכם, ואולי, מי יודע, בבוא היום תהפכו לצרכנים נבונים, מובילי סטייל בעצמכם.