גילוי נאות, הייתי משוכנע שגם הפעם ישלוף נתניהו שפן מהכובע, יוכיח את גאונותו הפוליטית ויקים ממשלת ימין, שתחוקק את כל החוקים שימלטו אותו מהעמדה לדין.
זחיחות דעתו, שגם הפעם יצליח להוליך שולל את כולם, היתה לו לרועץ.
כמו הרבה דברים בלתי נתפסים שהתרחשו בזמן שלטונו: פגיעה במרקם היחסים עם הדמוקרטים בארצות הברית; חיבוק ראשי מדינות גזעניים ואנטישמים כמו ראש ממשלת הונגריה; מתן התר לאורתודוכסים להילחם נגד הרפורמים והקונסרבטיבים (שהם רוב ביהדות ארצות הברית); התקפות בוטות נגד כל איש תרבות ורוח שמבטא עמדות שמתבססות על מגילת העצמאות.
אלה רק מקצת מהדברים שביטאו את השקפת עולמו של נתניהו, שהתכוון בכנסת ה-21 לפעול בכל כוחו כדי לקבע את מדינת ישראל כמדינה שמרנית, אורתודוכסית וימנית.
נתניהו הצליח לגמד את השמאל הישראלי. שנאתו היוקדת לכל מי שמבטא עמדה אידיאולוגית שונה משלו, חלחלה לתוך הציבור הישראלי, שלפחות מחציתו אמץ את עמדתו בנפש חפצה. כולל אימוץ אמירתו של נתניהו, לגבי ההאשמות הכבדות נגדו של מערכת המשפט: "לא היה כלום כי אין כלום".
כשלונו של נתניהו להקים ממשלה בכנסת ה-21 , הביאה אותנו בפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל, לכלות את ימיה של הכנסת ה-21 וקיום בחירות נוספות לכנסת ה-22. כן, שמעתם נכון, חברי הכנסת שלא הספיקו לנאום את נאום הבכורה שלהם בכנסת, הצביעו בעד פיזורה. חלקם ודאי לא יכנסו יותר בשעריה כחברי כנסת.
כל שנכתב עד כה זאת נחלת העבר. עכשיו עומד לפתחנו אתגר אדיר, רב משמעות, להציל את מדינת ישראל משלטונו המושחת של נתניהו. לפנינו מערכה חסרת פשרות כדי להגן על הדמוקרטיה הישראלית. רק הצבעה של יותר מ-50% מבעלי זכות ההצבעה למפלגות מרכז ושמאל יביא את השינוי המיוחל.
כל אחד מאיתנו, שוחרי הדמוקרטיה, חייב לצאת מהבית המוגן אל הרחוב הישראלי ולהיפגש עם האזרחים שרואים בנתניהו כמנהיג האולטימטיבי. לא להירתע מהמפגש הטעון. צריך לשמוע את הקולות, לגלות אמפטיה לאזרחים שחושבים שונה מאיתנו, אך מוכנים לפתוח אשנב ולהקשיב לדעה שונה, שמבטאת אהבה לאנשים, ליהדות על כל גווניה ורואה עין בעין את צרכי הביטחון של ישראל.
שינוי קטן באופן הצבעתם של תושבי באר שבע, שדרות, נתיבות, אופקים, טבריה וקריית שמונה. יחד עם גיוס קולות למרכז ולשמאל ברחובות, גדרה, חדרה וחיפה יביאו למהפך בהרכב הכנסת.
נתניהו, כדרכו, יתבסס על הפחדה, על קריאת געוואלד. לנו אסור ליפול למלכודת, אנחנו צריכים לגייס אלפי פעילים שיודעים לחבק, להקשיב ולשכנע. כל פעילי המרכז והשמאל חייבים לפעול תוך תאום, הקמת מטה שיודע להגיב על כל התרחשות שתנווט מבלפור.
אחרי הפרסה של הימים האחרונים, הציבור מבין שנתניהו הוא לא כל יכול. הישועה שלו לא תבוא מהבית הלבן ולא מהקרמלין. הבחירות בישראל יוכרעו אך ורק על-ידי אזרחיה של מדינת ישראל.
המיעוט הערבי בארץ צריך להבין שבידיו האפשרות להשפיע על תוצאות הבחירות, האזרחים הערביים צריכים להגיע בהמוניהם לקלפי, ולהצביע. כן גם למפלגות הציוניות.
לבסוף, אנחנו חברי הקיבוצים וההתיישבות צריכים לקחת חלק מרכזי בהשפעה על השכנים שלנו. אף אחד מאיתנו לא צריך שיקראו לו. בכל קיבוץ ומושב צריך להיות מנהיג מקומי שלוקח על עצמו אחריות לגייס את חבריו. לא צריך מנגנונים וישיבות אין ספור. מתחוללת מערכה על עתיד בננו , רק אנחנו נקבע את דמותה של המדינה.