ההצתות החוזרות ונשנות בעוטף עזה בעקבות מה שמכונה טרור העפיפונים, גרמו לנזק של מאות אלפי שקלים למכוורות של הקיבוצים ארז ויד מרדכי. בהצתות ניזוקו שטחי מרעה שבהם הוצבו הכוורות, וחלק נשרפו - כך על פי נתונים של מועצת הדבש.
מקווים שהממשלה תעמוד בהבטחות. כוורות עולות באש בעוטף, צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארזמקווים שהממשלה תעמוד בהבטחות. כוורות עולות באש בעוטף, צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארז
מקווים שהממשלה תעמוד בהבטחות. כוורות עולות באש בעוטף, צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארז
(מקווים שהממשלה תעמוד בהבטחות. כוורות עולות באש בעוטף, צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארז)
כ-30 כוורות של יד מרדכי שהוצבו בשטחים החקלאיים של קיבוץ כרמיה נשרפו כליל, וכ-30 ניצלו בידי דבוראים וכוחות כיבוי אש. בשריפה בשטחי ארז וניר עם נשרף שטח חקלאי של כ-700 דונם, ממנו חולצו רוב הכוורות.
"מראה השריפה המכלה את שטחי החקלאות והכוורות הוא קשה במיוחד", אמר אלון סגרון, דבוראי ממכוורת קיבוץ ארז שחילץ את הכוורות.
"במאמץ רב ניצלו חלק מהכוורות, אך הבעיה העיקרית שכרגע אין מקום חלופי להצבת הכוורות שניצלו ולכן תפגע רדיית הדבש המתבצעת בעונה זו. בהמשך יגיעו שמאים לאמוד את גובה הנזקים.
"אלפי כוורות עוד ממוקמות בשטחי החקלאות בעוטף עזה להאבקת הגידולים החקלאיים ולאגירת דבש, והן חשופות מדי יום לפגיעה מההצתות. אנו תקווה כי לא יישרפו עוד כוורות ושטחי מרעה, וכי הממשלה תפצה את הדבוראים והחקלאים שנפגעו מהשריפות".
"שטחי החקלאות בעוטף עזה נפגעים פעמיים, פעם אחת בשל השריפות ובפעם השנייה בשל אי יכולת של הדבוראים להציב כוורות בשטחים שרופים ולכן לא מתבצעת האבקה של הגידולים החקלאיים", סיכם זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש.
"הדבר מהווה נזק כלכלי לחקלאות וכן לענף הדבש. הכוורות שהוצבו לצורך אגירת דבש נשרפו או הושמדו בחלקן ולא ניתן לשקמן. לכוורות שנותרו בשטח לא תמיד קיימת נגישות בגלל השריפות ולכן אין אפשרות לבצע רדיית דבש, דבר הגורם נזק נוסף והפסד לדבוראים הנאמד במאות אלפי שקלים.
"אנו נערכים לבדיקת הנזקים ומקווים כי ממשלת ישראל תעמוד בהבטחתה לפצות את החקלאים והדבוראים על הנזק הכבד שנגרם עקב ההצתות. אנו במועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים נפעל על מנת שכל הדבוראים שנפגעו, הן במישור הכלכלי והן ברכוש, יקבלו את הפיצוי המתאים.
"אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות צה"ל וכיבוי האש מסייעים להצלת כמה שיותר כוורות בכניסה לאזור ההצבה, לטיפול ולשיקום הכוורות או להעברתן לנקודות הצבה רחוקות מקו השריפות".