חדר האוכל ברשפים, שלא נמצא בשימוש הקהילה כבר כמה שנים, שינה לאחרונה את פניו. בחופשת הפסח הוא הפך לחלל תצוגה של תערוכת פסלים קינטיים (פסלים נעים), עד שנדמה היה שמדובר במוזיאון אומנות בין־לאומי, ולא במבנה קיבוצי מיושן. הרצפה והקירות כוסו ביריעות שטיח אפור, וארגזי עץ שימשו במות ליצירות הנעות בחלל לכל משב רוח קל. על התערוכה שזכתה לשם "איזון" אחראי יפתח גבע, בן הקיבוץ, אומן צעיר ומבטיח.
סיפור חייו של גבע, כמו פסליו, הוא יוצא דופן. כבר בגיל צעיר גילה עניין באומנות ואהב "להמציא דברים". הוא מעיד על עצמו שהיה ילד בעל סקרנות אין־סופית להבין את הטבע ואת חוקי הפיזיקה. זה גם מה שמאפיין אותו כיום, בתור אומן שכבר הספיק להציג עבודות במוזיאונים נחשבים בעולם - בבוסטון, בניו יורק ובפילדלפיה. גישתו לאומנות כרוכה בתפיסה פילוסופית עמוקה ומרתקת, המשלבת את מדעי הטבע וחומרי הייטק עדכניים ביותר. פסליו הם קינטיים, ונדמה כאילו הם מרחפים באוויר בניגוד מוחלט לכוח הכבידה, אף שהם נטועים היטב בקרקע.
"הליך היצירה", הוא מסביר, "מתחיל בחלק הרעיוני של כל אחת מהיצירות, ועובר לחלק המדעי של חישובים פיזיקליים ומתמטיים מורכבים". כך פסליו מפגישים בין אומנות, טכנולוגיה ומדעים.
צילום: יחצצילום: יחצ
צילום: יחצ
"כל אחת מהיצירות הקינטיות הגדולות שוקלת כמאתיים קילוגרם, ובבסיסה מונחת משקולת מעופרת או מטונגסטן, סוג של מתכת כבדה. אולם האיזון הסופי של היצירה מתבצע על ידי שכבות הצבע, עד רמת עשרות גרם. יותר מדי שכבות צבע עלולות לגרום לכך שהיצירה לא תתרומם, מעט מדי שכבות צבע - והיצירה לא תתאזן במקום הרצוי ולא תנוע במהירות הרצויה".
היצירה "דע את עצמך" (בתמונה) כוללת סימן שאלה אדום וגדול ממדים המוצב בכניסה לתערוכה. "זה מדבר על הצורך בחקירה עצמית, על הרצון להבין, להשתנות ולהשתפר", אומר יפתח. "העיסוק בשאלות הפנימיות, גם אם הוא לא תמיד מניב תשובות, הוא הדבר החשוב עבורי. בדרך זו אני לומד על האופן שבו פועלת המחשבה".
התערוכה "איזון" תוצג בחדר האוכל של קיבוץ רשפים בשבת (4.5) בין השעות 13:00-10:00; ולאחר מכן בימי שישי עד 28.6 באותן השעות.
לקבוצות ולמתעניינים בשאר הימים בתיאום מראש בטלפון 054-2162207.
פרסום ראשוני: 10:23 , 07.05.19