על סט הצילומים של סרט למבוגרים, בו כל הכוכבים לבושים בלבוש חלקי או מלא בגוונים של כחול ולבן, מתקבצים שבע נשים ושני גברים בין הגילים 79 ל-86 לחזרה ראשונה.
משימה חברתית. מתוך ההצגה, צילום: עודד ברנחמשימה חברתית. מתוך ההצגה, צילום: עודד ברנח
משימה חברתית. מתוך ההצגה, צילום: עודד ברנח
(משימה חברתית. מתוך ההצגה, צילום: עודד ברנח)
הסצנות המתפתחות לא כוללות מין או חשיפת גוף, אבל בנות ובני הגיל השלישי משחררים עכבות ומדברים על זקנה ומיניות, מפרים כל תקינות פוליטית ויותר מרומזים על מצבם הפיזי והנפשי כמטאפורה למצבה של המדינה שהזניחה את בוניה ואת זקניה.
במרכז ההתרחשות שכוב גבר זקן על גבו שמו ישראל עם "זקפה לאומית". אל חלל ההתרחשות המצחיקה יוצאות ונכנסות נשים קשישות בשם תחיה ותקומה, וגם אשתו של ישראל שנקראת, ולא בכדי, יהודית.
התיאור מתייחס בתמצית להפקת תאטרון קצרת מועד בשם "למבוגרים בלבד" – סרט כחול, כחול לבן, של תאטרון התנועה החזותי "קליפה" שחי ובועט בתל אביב.
אריאל ברונז הוא הכותב והבמאי. שותפים לו עידית הרמן על עיצוב התלבושות, עודד ברנח על הגרפיקה וניצן פינקו על המדיה. ההצגה עולה במסגרת חודש "התרמה והרמה לזקנה בחברה הישראלית", ודמי הכניסה הם שישה שקלים – הסכום שהוסיפה לאחרונה המדינה לקצבת הזקנה.
אחת השחקניות במופע המתריס, שכבר עלה כמה פעמים דווקא מול קהל צעיר, היא יוספה בת גד, תושבת קיבוץ מצובה היום וכברי לפני כן.
בת גד היא הצעירה מבין השחקנים, בת 79, ובעברה היתה עוזרת במאי של סמדר יערון ודודי מעיין מהתאטרון האחר בעכו, שחקנית בבמות פרינג' שונות ומייסדת תאטרון השוליים "המזוודה" שהופיע בגליל המערבי.
"תאטרון 'קליפה', מיסודה של עידית הרמן, לקח על עצמו משימה חברתית", סיפרה בת גד. "לאחר שהרים הפקה עם ניצולי שואה, הוא החליט להפיק כמה הפקות תאטרון שיעסקו בזקנה.
"אחת מבנותיי שמעה על ההפקה המתוכננת, והציעה לי לנסות להתקבל לצוות ההצגה. נפגשתי עם אריאל ברונז וסיפרתי על עצמי ועל מה שעברתי בתאטרון האחר. ידעתי שמדובר ביוצר בן 33 שכבר הצליח לקומם עליו את הממסד, לאחר שתחב דגל ישראל לעכוזו בטקס פרסי התאטרון.
"הוא גם קשר עצמו למנורת ישראל מול הכנסת כשהוא עירום במחאה על היחס אותו קיבל אביו, ניצול השואה, מהמדינה. הבנתי לאן אני הולכת ושזה לא יהיה פשוט, אבל אני אוהבת אתגרים כאלו ועוד בגילי המתקדם".
"גם זה המון לגילי המתקדם". גד, צילום: קרני עם-עד"גם זה המון לגילי המתקדם". גד, צילום: קרני עם-עד
"גם זה המון לגילי המתקדם". גד, צילום: קרני עם-עד
("גם זה המון לגילי המתקדם". גד, צילום: קרני עם-עד)
לא הרתיעה אותך העובדה שמדובר במופע שעוסק בפורנו ומצריך חשיפה פיזית מסוימת?
"לא פחדתי מזה כמו שחששתי שאני הולכת לעבוד עם זקנים. כל חיי המקצועיים בתאטרון שיחקתי עם צעירים ממני וביימתי חבר'ה צעירים. למרות זאת החלטתי להמר ולהצטרף להצגה הזו. הופתעתי לפגוש אנשים מבוגרים, נחמדים, מחויבים למטרה שלשמה באו.
"אני הינוקא. הייתי הצעירה מכולם. בחלק מההצגה אני עטופה מגבת בצבעי כחול לבן, כשבחלק נוסף אני לובשת ביקיני מעל הבגדים. את הגוף לא הייתי חושפת במלואו, כי הגעתי לגיל בו אני לא אוהבת אותו יותר.
"גם בחיים הפרטיים שלי אני מפנטזת על מערכות יחסים עם בני 50-40, אבל כבר שנים רבות לא מיישמת את זה מכיוון שאני מתביישת להתפשט על ידם. פעם היו לי מחזרים מכל הגילים ותמיד דחה אותי קשר מיני עם גברים מבוגרים".
מי השותפים שלך בהצגה?
"טרנסג'נדרית בשם ננסי שניידר מתל אביב, עוד שתי נשים מגבעתיים, שחקנית מיקנעם ועוד. ישנם גם שני גברים, אחד מהם ממוצא איטלקי, והוא מנגן בגיטרה שירים ישראליים ישנים.
"אני הקיבוצניקית היחידה שמגיעה לתל אביב מהצפון הרחוק. כנראה שזו ההפקה האחרונה בה אשתתף, וגם זה המון לגילי המתקדם. אני מכורה לספרים, להצגות ולסרטים, ובעיקר למשפחה ולנכדים".
ההצגה הבאה של '"למבוגרים בלבד" תתקיים ב-23.8 בתאטרון קליפה בתל אביב. כרטיסים ברישום מראש דרך התאטרון.