הנה עוד סיבה, בעיקר עבור קיבוצניקים, להזדרז ולבקר בבודפשט היפה: תערוכת צילומים על עצמנו. כלומר, על הורינו, ראשוני הקיבוצים, תערוכה המוצגת בימים אלו (ועד 10 בינואר, אז תנדוד לערים אחרות) במרכז תרבות ישראל בבירת הונגריה (קבלו כתובת: רחוב פאולאי 1, ברובע השישי).
רגע, לפני שאתם אורזים: לא כל הקיבוצים מוצגים שם, אלא רק ה-25 שנוסדו על ידי יוצאי הונגריה בין השנים 1952-1937. בתערוכה הבאה, מבטיחה היוזמת והמארגנת אליזבת סילאגי, יוצגו גם תצלומים מקיבוצים שהושלמו על ידי יוצאי הונגריה אחרי המלחמה.
אליזבת הנמרצת, ילידת הונגריה, עלתה ארצה בשנת 1990. עד 2005 הייתה חברת קיבוץ יגור. "מכאן האהבה שלי לקיבוצים", היא אומרת. מאז שחזרה למולדת היא מלמדת עברית בבית ספר יהודי, מתרגמת מעברית להונגרית וההפך (בין השאר תרגמה את 'בין חברים' של עמוס עוז). "בקיצור, אני קשורה לנושא באלף חוטים". טוב, גם אנחנו.
עם גאבור דומבי, חבר מתקופת הלימודים באוניברסיטה היהודית של בודפשט ושותפהּ לרעיון הקמת התערוכה (המוצגת בסיוע מרכז תרבות ישראל וביוזמת עמותת אינפופולי INFOPOLY), קיבלה עליה את המשימה הלא פשוטה. "התחלנו בבירורים ובחקירות אֵילו קיבוצים הקימו יוצאי הונגריה. הכוונה", היא מדקדקת, "להונגרים-הונגרים, דוברי הונגרית מהונגריה הגדולה, ההיסטורית, וזה כולל גם יוצאי סלובקיה וטרנסילבניה".
יקים, צ'כים, רומנים, שלא לדבר על ארגנטינאים וברזילאים - מצטערים, אתם אאוט. האיתור והאיסוף של החומרים, אומרת אליזבת, לקח זמן רב, כיוון שלא עמד לרשותם איש קשר בארץ. "אז פשוט ישבתי וכתבתי לכל קיבוץ שחשדתי או שידעתי שהוקם על ידי דוברי הונגרית. היו קיבוצים שכלל לא הגיבו, והיו אחרים שעובדי הארכיון שלהם הגיבו בשמחה ושיתפו פעולה מעבר לציפיות. בעיה גדולה הייתה התצלומים עצמם, בגלל הגודל. בשנים הראשונות של הקיבוצים היו התצלומים בקטן. ביקשנו להגדיל ולשלוח אלינו, אבל לא בכל הקיבוצים ידעו להתמודד עם זה, ושלחו תצלומים קטנים, שלצערנו לא יכולנו לעשות בהם שימוש. גם בפייסבוק נעזרנו כמובן, והרבה אנשים פרטיים שיתפו פעולה".
"האוסף המוצג", מדגישה אליזבת, "הוא ייחודי, כיוון שלא מעט מהתצלומים הם כאלה שזו פעם ראשונה שהם יוצאים מאלבומים משפחתיים ומוצגים בפומבי". "מה שבטוח", היא מסכמת, "זה שבזמן העבודה על התערוכה למדנו, גאבור ואני, הרבה מאוד על הקיבוצים, על הציונות ועל הפוליטיקה הישראלית". ולא, לא מוגש גולש למבקרים. "בטקס הפתיחה, ב-24 בנובמבר", מגלה אליזבת, "היו פוגצ'ות (Pogacsa), מאפה הונגרי טעים, והאורחים אכלו הכול".