לאחר שנות משבר תקציבי, שאיים על המשך הקיום של "מוזיאון בית שטורמן" בקיבוץ עין-חרוד מאוחד - נראה כי הוא חוזר אל "מסלול ההמראה" ואל המעמד שהיה לו בקרב תלמידים ומבקרים בשנות השישים-שבעים של המאה הקודמת.
עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים: רמות מנשה: ניחוח של מסורת בקיבוץ מקהלת האיחוד: השירה, הרעות והיחד כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet
המקום נחשב למוזיאון ההתיישבות הראשון שהוקם בארץ ישראל (שנת 1941), והוא מאכלס תחת קורת גג אחת אוספים גדולים מהחי ומהצומח באזור, מהמורשת ההיסטורית-הביטחונית בעמק, ותערוכות אמנות והיסטוריה מתחלפות. לפני שנתיים החליפה עפרה ברעם משריד את המנהלת הקודמת ענת ציזלינג (עין-חרוד מאוחד), והמשיכה את מאמציה לשדרוג ורענון המקום.
"אני יכולה להעיד שכיום עובד בית-שטורמן עם תקציב מאוזן", אומרת ברעם. "כמות המבקרים גדלה, ונעשות פעולות לשדרוג המבנה ולשינוי הכניסה אליו".
ברעם מספרת על התגייסות קיבוצי עין-חרוד לטובת המוזיאון ותקציבו, בנוסף לתקציב שמעבירים משרדי התרבות והחינוך. "שום מוזיאון בארץ, מלבד אלה שבתל אביב, בחיפה, בהרצליה ובירושלים - לא מתוקצב על ידי הרשויות, ומכאן הקושי לשרוד ולקיים פעילויות. למרות זאת הצלחנו להחזיר תלמידים לביקורים במקום".
התצוגות עצמן, לרבות אלה של החיות המפוחלצות, לא השתנו מאז שנות החמישים-שישים... עפרה ברעם: "וזה גם הקסם שלהן. צריך לבצע שינויים ברמת הטקסטים והתאורה, אבל לא בחזות החיצונית של ארונות הזכוכית. כיום אנשים חוזרים למיצבים של פעם, לניחוח הנוסטלגי. זו גם הסיבה לכך שאלדד זיו, אוצר התערוכה החדשה שנפתחה, בחר להציג פה אמנים המתייחסים לנוף הסובב".
עפרה ברעם מתייחסת בדבריה לתערוכה בשם "נוף", הכוללת את האמנים עדי נס, גל וינשטיין, אהרון גלוסקא ומירב סודאי. מוצגים בה הנופים הפרטיים של האמנים, כשברקע משתקף הגלבוע.
וכך כותב זיו על התערוכה שאצר: "הנוף - כישות עצמאית חיה ונושמת, בעלת זיכרון ותיעוד היסטורי. ישנו חיבור טבעי בין נוף הגלבוע והעמק הנשקף מחלונותיו של בית-שטורמן, וחשיפת הנוף לקהל מבקריו בשנות קיומו הרבות, במודע ושלא במודע. התערוכה מוקירה את הנוף על שלל משמעויותיו וביטוייו ומציעה פירוש פשוט למושג 'נוף', המגלם בתוכו תום ותמימות, נקי מיומרות. הנוף מופיע כשחקן ראשי ביצירותיהם של האמנים, אך בו-בזמן כשחקן צנוע וענו". התערוכה תינעל באמצע חודש נובמבר.
האם משכן האמנות הסמוך אליכם צריך "לחשוש למעמדו"? עפרה ברעם: "ממש לא... דיברתי עם גליה בר אור מעין-חרוד מאוחד, אוצרת המשכן, לגבי התערוכות שאנחנו עומדים להציג, שיתמקדו בערכים שמאפיינים את המקום. הגלריה לא תציג אמנות מודרנית, אלא תקיים שיח עם הנוף האנושי והפיזי של העמק. בעוד שש שנים נציין מאה שנה להתיישבות בעמק יזרעאל, ובוודאי נתייחס לכך גם בבית-שטורמן. כבר עכשיו מגיעים תלמידים למקום ומביעים התלהבות רבה מהתוכן שמוצג בו".